Gebze-Halkalı banliyö hattını kullanan yolcu sayısı, hattın yolculu seferlere başlamasının ardından
Ticaret Bakanı Pekcan, "Marketler genelde kendi markalarıyla üretim yaptırıp satıyorlar. Buna bir
TİM Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, "İhracat 100 milyar dolar, yurt dışı müteahhitlik ...
Sabiha Gökçen Havaalanı Taşıma ve İşletme Kooperatifi'ne bağlı taksicilere, gömlek ve kravat ...
Türkiye Bankalar Birliği, "iyi niyetli müşterilere", borcunu hiç ödemeyenlere göre daha olumlu bir
Yeni Zelanda'daki terör saldırısı sonrası Washington Post gazetesine bir makale yazan Cumhurbaşkanı
TMSF yönetimindeki 928 şirketin toplam ciroları 31,6 lira oldu. Bu şirketlerde istihdam edilenlerin
Millet İttifakı'nın Ankara Adayı Mansur Yavaş hakkında 'Suçu yetkili makamlara bildirmemek' ...
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Aytaç, ...
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında, Tunceli'de partisinin belediye başkan adaylarının ...
İmar barışından 10,5 milyon kişinin yararlandığı bilgisini veren Kurum ayrıca, sosyal konut ...
İstanbul genelinde hatlı minibüs ve dolmuş sayısının 7 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Çift
Yeni Zelanda'daki bir camiye yönelik terör saldırısı gerçekleştiren ve burada 50 Müslümanı şehit ...
Türkiye Varlık Fonu'ndan yapılan açıklamada, "Tamamen teknik bir düzenleme getiren tebliğden ...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Stadyumu'nda düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu sabah İran ile terör örgütü PKK'ya ortak operasyon yaptık" ...
Deutsche Bank ve Commerzbank birleşme görüşmelerinde bulunduklarını doğrularken, olası işten ...
Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre şubatta günlük temassız ödeme adedi 1 milyona dayandı
Konut satışları Şubat'ta, Ocak ayına göre hafif artsa da 2018'in aynı ayına göre yüzde 18 düşüş ...
Emniyet Genel Müdürlüğünce (EGM) tanıtılan yeni kıyafetleri trafik polisleri giymeye başladı. ...
Türkiye'nin en kalabalık ili İstanbul, 15 milyon 67 bin 724 kişiye ulaşan nüfusuyla 131 ülkeyi ...
Türkiye'de 57 milyon seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçmek için 31 ...
Tarım ve Orman Bakanlığınca, gıda alışverişi yaparken dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin uyarıda
Terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik "sanal devriye" görevi yürüten siber polisler, geçen

ORTADOĞU

Rahmet Kapısı. Yahudi sinagoguna dönüştürülüyor

İşgali altında bulundurduğu Filistin topraklarında ‘Yahudileştirme’ girişimlerine hız veren İsrail’den, tehlikeli bir adım daha. İsrail, Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa’nın kapılarından biri olan ve Yahudilerin ‘Merhamet Kapısı’ olarak adlandırdığı ‘Rahmet Kapısı’nı sinagoga çevirme girişimi çalışmalarını hızlandırması Müslümanların tepkisine yol açtı.

Kudüs'te yaşayan Müslümanlar, İsrail'i ‘Kudüs' konusunda uyardı. İsrail hükümetinin bu günlerde El Aksa Camii'in en önemli giriş yerlerinden biri olan ve Yahudilerin ‘Merhamet Kapısı' olarak adlandırdığı 'Rahmet Kapısı'nı, israilli aşırılık yanlısı yerleşimcilerin ibadet etmesi için Sinagoga dönüştürme çalışmaları tepki topluyor. Kudüs'te yaşayan Müslümanlar ise, "Kudüs'ün saatli bir bomba olduğunu, Kudüs'ün statüsü ile oynamak, bombanın fitilini çekmektir" diyerek İsrail'i uyardı.

Geçen pazartesi akşamı, İsrail Sulh Ceza Mahkemesi, Savcı'nın, El Aksa Camii'nin doğu duvarındaki Bab El-Hazine kilisesini yeniden açma isteğine yanıt vermesi için Kudüs'te Vakıf ve İslam İşleri Konseyi'ne 10 Mart'a kadar izin verdi.

 

SİNAGOGA DÖNÜŞTÜRME ÇABALADI

Mahkemenin, Vakfın Konseyi tarafından cevap vermemesi halinde, kilisenin İsrail yasalarına göre yasaklanan İslam Miras Komitesi için bir büro olarak kullanıldığı gerekçesiyle son teslim tarihinden sonra kapıyı zorla kapatmaya karar vermesi bekleniyor.

İki haftadan fazla bir süredir İsrail makamlarının, Kudüs'te 130 Filistinliyi tutukladığı bildirilirken, yaklaşık 60 kişinin de Aksa Camii'ne girişine yasak getirildi.

22 Şubat Cuma günü, Filistinli Müslümanlar 2003'te İsrail işgal kuvvetleri tarafından ilk defa kapatıldığından beri El Aksa Camii'ndeki, “Rahmet/Merhamet Kapısı"nı açtı.

Rahmet/Merhamet Kapı'sının açılmasından kısa bir süre sonra İsrail Eski Eserleri İdaresi ‘Merhamet Kapısı'nı kontrol etmek için harekete geçti. Merhamet Kapısı'nın tüm duvar, tavan ve zemininde ölcüm yapmak için İsrail'li yetkililere izin verdi. Yapılan çalışmaların Rahmet/Merhamet Kapısı'nın Yahudi sinangona dönüştürme çabaları olduğu öğrenildi.

İsrail Eskileri İdaresi'nin attığı adımlar Kudüs'te Müslümanlar arasında endişe ile izlenirken; Sendika sözcüsü Assaf Farid, Müslümanlara Merhamet Kapısı'nın sinagoga çevirilmemesi için hareket etmeye ve kitlesel gösterilere çağırdı.

‘KUDÜS HALKI, MERHAMET KAPISI'NIN ÇALINMASINA İZİN VERMEYECEK'

Kudüs Vakıf Meclisi üyesi Hatem Abdülkader de, “İşgal devleti İsrail, Rahmet/Merhamet Kapısı'nı çalmak ve aşırılık yanlısı yerleşimciler için Yahudi sinagoguna dönüştürmek için çok tehlikeli bir program hazırlıyor. Kudüs halkı ise, İsrail mahkemesini tanımıyor ve El Aksa'daki İslami işaretlere karşı alınan kararlar, bunun sahada uygulanmasına izin vermeyecek” diyerek, Kudüs halkının, İsrail'in Rahmet Kapısı'nın statüsünü çalma planlarına şiddetle karşı çıkacağını vurguladı.

İsrail'in Rahmet/Merhamet Kapısı'nı sinagoga dönüştürme çalışmalarını doğrulayan Kudüs Müftüsü ve Aksa Camii baş İmamı Şeyh İkrime Sabri de; sabahın erken saatlerinde, İsrail Eski Eserleri Kurumu'nun düzinelerce çalışanın, Bab al-Rahma kilisesini İsrail polisinin koruması ile basıp, kilisenin resimlerini içten çektiğe ve kilisenin iç ve dış duvarlarında ölçümlerini aldığını söyledi.

Sabri, “bu saldırıları Rahmet/Merhamet Kapısı'nı kapatmaya ve iç özelliklerini değiştirerek onu gün ve saat boyunca aşırılıkçı yerleşimcilere tahsis edip yeni bir Yahudi sinagoguna dönüştürmek için bir ön hazırlık olarak değerlendirdi ve bu onlarla kalıcı bir yüzleşmeye yol açacak” dedi.

Kudüs'te araştırmacı ve uzman olan Jamal Amr ise, Kudüs şehri içindeki tüm durumların önümüzdeki günlerde patlamaya yol açacağını, işgal adımları ve merhamet kapısını zorla kapatma tehdidiyle sonuçlanacağını belirterek şöyle dedi:

“Merhamet Kapısı, dramatik olarak bir sinagoga dönüştürülmek üzeredir. Rahmet/Merhamet Kapısı sinagogu olarak adlandırılacak ve Fas Kapısı'nda olduğu gibi işgalci İsrail tarafından tam kontrol altında olacak ve bu adımlar Kudüs'te çok fazla endişe ve ihtiyat uyandıracak. Bu gelişmeler kritik saatler ve fırtına öncesi sessizlik!.”

Rahmet/ Merhamet Kapısı, El Aksa Camii'nin doğu duvarındaki Asbat Kapısı'nın 200 metre güneyinde yer alır ve caminin en eski bölümlerinden biri olan Eski Şehir'in doğu duvarının bir parçasıdır. Merhamet Kapısı'nın yapısı, hali hazırda Emevi dönemindedir, Fatimi döneminde kapatılmış, ayrıca İmam Ebu Hamid el-Gazali ve "Din Bilimlerinin Canlanışı" kitabının devrilmiş olduğu bir kubbe ile örtülmüş büyük salonlar içermektedir.

Son Düzenlenme Salı, 12 Mart 2019 13:47
Bu makaleyi paylaş

Yazar Hakkında

Beste Didem ÇAKI
Yorum yapmak için oturum açın

Haber Bülteni

E-posta adresini kaydederek haber bültenlerimize abone olun.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. More details…